— industrijska dizajnerica
(1953., Zagreb)
Dizajnerica je i članica tima za razvoj proizvoda Instituta za alatne strojeve (Instituta za istraživanje i razvoj) Fakulteta za strojarstvo i brodogradnju (kasnije Institut tvornice Prvomajska). Školu primijenjenih umjetnosti, odjel Arhitekture i namještaja, završava 1972., a studij nastavlja na Višoj školi za organizaciju rada gdje 1978. stječe diplomu Proizvodnog smjera. Od 1974. radi u Prvomajskoj kao dizajnerica u timu novopokrenutog Odjela za razvoj proizvoda gdje radi na razvoju, dizajnu i implementaciji alatnih strojeva. Grafičkom oblikovanju se okreće u drugoj fazi karijere. Jedini je dizajnerski član u timovima zaslužnim za razvoj novih strojeva. Zahvaljujući radu njenog tima serija visokoproizvodnih i numerički upravljanih strojeva ulazi u redovnu proizvodnju. Sudjeluje u osnivanju i pokretanju Društva dizajnera Hrvatske 1985., te u kreiranju prijedloga programa kolegija Projektiranje I i II na budućem Studiju dizajna. Karijeru nastavlja u grafičkom dizajnu i dizajnu vizualnih identiteta.
Numerički upravljana glodalica AG-400 CNC, 1980.
proizvođač: PRVOMAJSKA - TAS (Tvornica alatnih strojeva) ZAGREB
MINA - Modularni industrijski numerički automat, 1985. PRVOMAJSKA TAS Zagreb i FER Zagreb
TN 480 - prijedlog ugrađene upravljačke jedinice
Numerički upravljana stolna tokarilica TABTURN 100, 1989. Prvomajska Golubovec, 1989.
TABTURN 100 razvijena je 1989. godine pod nazivom STG (stolna tokarilica Golubovec).To je školska (stolna) verzija numerički upravljanog alatnog stroja. Namijenjena je obrazovanju učenika srednjih stručnih škola i studenata koji se educiraju na području obrade materijala skidanjem strugotine i uz korištenje numerički upravljanih strojeva.
popis eksponata, Izložba - prijem članova u ULUPUH (Sekcija industrijskog oblikovanja)
Univerzalna precizna tokarilica TG-125 NP, 1982., PRVOMAJSKA - TSD GOLUBOVEC
TG-125 NP je klasično upravljani stroj kod kojeg je trebalo osigurati preglednost i sigurnost u upotrebi. Zbog klasičnog upravljanja posebno se vodilo računa o njegovim ergonomskim karakteristikama.Tokarilica TG-125/NP klasičnog je razmještaja podsklopova. Tehnološka novost je vođenje suportne ploče preko okruglih vodilica. Svi elementi upravljanja grupirani su i raspoređeni prema funkciji, te ergonomski oblikovani. Elektrooprema i hidraulika čine sa strojem cjelinu, a okolni radni prostor zaštićen je od onečišćenja limenim štitnikom.
TabTurn - skica konstrukcije limarije
autorica pri radu
Numerički upravljana tokarilica TG-125 CNC, 1984., PRVOMAJSKA - TSD GOLUBOVEC
Komunikacija i upravljanje strojem obavlja se preko upravljačke naprave. Njen smještaj omogućava radniku jednostavan unos podataka i u svakom trenutku može pratiti informacije preko monitora. Operativno upravljanje nalazi se uz sam radni prostor koji je potpuno zaštićen posmičnim vratima s providnim oknom za praćenje samog toka tokarenja.
Numerički upravljana stolna tokarilica TABTURN 100, 1989. Prvomajska Golubovec, 1989.
TABTURN 100 razvijena je 1989. godine pod nazivom STG (stolna tokarilica Golubovec).To je školska (stolna) verzija numerički upravljanog alatnog stroja. Namijenjena je obrazovanju učenika srednjih stručnih škola i studenata koji se educiraju na području obrade materijala skidanjem strugotine i uz korištenje numerički upravljanih strojeva.
autorica na radnom mjestu
skica - MINA - Modularni industrijski numerički automat, 1985., PRVOMAJSKA TAS Zagreb i FER Zagreb
U sklopu programa razvoja fleksibilne automatizacije, 1982. g. u Prvomajskoj je u suradnji s FER, Zagreb razvijen i proizveden prototip računala za upravljanje alatnim strojem. Modularni industrijski numerički automat MINA, nastavak je rada na tom projektu čiji je rezultat industrijska proizvodnja računala MINA (suradnja Prvomajska - FER - TEP - Nikola Tesla) koja je trajala od 1986. do 1989.g.MINA predstavlja razvoj vlastite upravljačke naprave ( linearnog automata), početno prvenstveno namijenjenog za strojeve glodalice - bušilice. Osnovna ideja rješenja je univerzalnost u odnosu na primjenu (postavljanje na različite vrste strojeva). Konstrukcija naprave omogućava preglednost u konzolnoj i stolnoj varijanti korištenja, a folijska tipkovnica primjerena je radioničkim uvjetima (prljavština, ulje). Operativne komande se razlikuju s obzirom na strojeve na kojima se koriste i za njih je ostavljen slobodan prostor na samoj upravljačkoj napravi. Konstrukcija kućišta i materijal iz kojeg je napravljeno prilagođeni su tehnologiji i uvjetima velikoserijske proizvodnje.
skica - Numerički upravljana glodalica AG-400 CNC / Prvomajska TAS Zagreb
izlaganja: BIAM '80, ZV Zagreb, zlatna plaketa za kvalitetu; BIO 9, Ljubljana, 1981; Privredna komora Jugoslavije, povelja za dizajn, 1986.
Tokarilica TN-480, 1979., PRVOMAJSKA RAŠA
Na osnovi iskustva adaptacije klasične univerzalne tokarilice opremljene elementima za numeričko upravljanje , razvijena je CNC tokarilica s vlastitim dizajnerskim i konstrukcijskim rješenjem. Funkcionalno i oblikovno su usklađeni mehanički dijelovi stroja s elementima veze i upravljačkom napravom s periferijom. Elektrooprema je smještena uzduž poledjine stroja, ormari su dostupni za servis i popravke. Radnika štiti ergonomski oblikovana pomična vrata. Upravljačka jedinica može biti odvojeni dio stroja ili smještena u desni dio stroja u razini sa štitnikom.
osobna napomena iz pristupnice ULUPUH-a
detalj životopisa iz pristupnice ULUPUH-a
TN 480 - prijedlog ugrađene upravljačke jedinice
detalj pristupnice ULUPUH-a
korištenje praktikuma za nastavu informatike: praktikum s dva stroja i 12 ili 18 radnih mjesta; Numerički upravljana tokarilica TABTURN 100, 1989. Prvomajska Golubovec